🇺🇦🇵🇱 Jak pomóc Ukrainie: https://siepomaga.pl/pah-ukraina

Wielki głód na Ukrainie, znany również pod nazwą Hołodomor, mógł pochłonąć nawet 12 milionów ofiar śmiertelnych. Historycy nie mają wątpliwości, że klęska głodu na Ukrainie w latach 1932-1933 była wywołana sztucznie przez władze Rosji sowieckiej na czele z Józefem Stalinem. Służby Związku Radzieckiego dokładały starań, by prawda o wielkim głodzie panującym na terytorium Ukrainy nie dotarła na Zachód. Relacje o tym, co działo się w ZSRR zawdzięczamy m.in. walijskiemu dziennikarzowi. Gareth Jones wymknął się z Moskwy i udał pociągiem w stronę Charkowa, chcą udokumentować Hołodomor. Historię tego reportera możecie poznać oglądając film „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland. Przez wiele krajów, m.in. przez Stany Zjednoczone i Polskę, Hołodomor jest uznawany za ludobójstwo.

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę, tragedią milionów ukraińskich rodzin oraz wieloma kłamstwami formułowanymi przez prezydenta Rosji Władimira Putina postanowiliśmy poświęcić dzisiejszy odcinek niezliczonym ofiarom wstrząsającej zbrodni przeciw ludzkości, jaką był wywołany przez ZSRR wielki głód na Ukrainie.

Przegląd prasy History Hiking Mateusz Kudła prezentuje w każdą niedzielę o 20:00, natomiast w każdy czwartek o 20:00 Łukasz Kazek zabiera nas na poznawanie historii Polski i Europy w terenie.

🔥 Zobacz najnowsze materiały dla wspierających: https://www.youtube.com/playlist?list=UUMOCvPTDuK7LsXrzPUmi9AZzA 🔥 Wesprzeć możesz nas poprzez ten link: https://www.youtube.com/channel/UCCvPTDuK7LsXrzPUmi9AZzA/join

Jeśli zainteresował cię dzisiejszy odcinek, zobacz poprzedni przegląd prasy: https://youtu.be/AEPpb4SO-0E

❤️ Podoba Ci się? Subskrybuj nas, kliknij dzwoneczek i łapkę w górę!
💛 Zobacz więcej na Instagram: https://www.instagram.com/history.hiking
💙 Zapraszamy też na Facebook: https://www.facebook.com/History-Hiking

Prowadzący: Mateusz Kudła
Zdjęcia, montaż: Łukasz Herod
Dźwięk: Krzysztof Bąk

#ukraina #rosja #zsrr #zwiazekradziecki #zwiazeksowiecki #komunizm #jozefstalin #wielkiglod #holodomor #przeglądprasy #gazetypolskie #wojna #history #historia #garethjones #obywateljones #historyhiking #łukaszkazek #mateuszkudła

Kontakt: historyhiking (at) krkfilm.com

Copyright © 2020-2022 Korzystanie z materiałów History Hiking wymaga wcześniejszej zgody KRK FILM sp. z o.o. oraz zawarcia stosownej umowy licencyjnej.